tarihinde yayınlandı

Kitabınızı Yayınlayalım!

e-kitapla para kazanmak

Sizin de bir e-kitabınız olsun mu?

Uzman ekibimizle, size para ve şöhret kazandıracak bir e-kitap hazırlayabiliriz!

Geçmişte kitap yayınlamak istemiş ama kitabınızı kabul edecek yayınevi bulamamış olabilirsiniz. Belki de aklınızda kitap yayınlamakla ilgili hiç bir şey yoktu ama tam da şu anda bu konu ilginizi çekmiş olabilir. Sıkı durun, çünkü geleceğin Best Seller’ı olacak kitaplardan birinin sahibi siz olabilirsiniz. Okuyacağınız bu yazı sonrasında, kendiniz için

 • Sürekliliği olan bir gelir kaynağı oluşturabilmenin,
 • Kişiye prestij kazandıran bir işe imza atmanın

aslında çok da zor olmadığını ve tüm bunların yaklaşık bir iki ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilebildiğini göreceksiniz.

E-kitapla internetten para kazanmaya ve prestij oluşturmaya geçmeden önce size, e-kitap sahibi olmanın tüm avantajlarını anlatmak istiyoruz. Aklınızı karıştırmadan, durumu en net şekilde anlayabilmeniz için bir mantık silsilesi oluşturduk ve alt başlıklarımız bu şekilde ilerleyecek.

E-kitap Sahibi Olmanın Avantajları

E-kitap sahibi olmanın pek çok güzel tarafı vardır. Maddeleyecek olursak;

 • Gelişen teknoloji ile beraber özellikle genç jenerasyonunun okuyucu olarak artık tamamen e-kitaba geçiş yapması,
 • İnternet üzerinden yapılan ticarette yani e-ticarette dönen paranın büyük kısmının e-kitaplarla sağlanması,
 • Kitabı bir kere yarattıktan sonra hiçbir şey yapmadan size devamlı olarak maddi bir gelir sağlayacak olması (Mali uzmanlar bu gelir modelini “Pasif Gelir” olarak adlandırıyor.)
 • 7/24 internet üzerinde yayında oldukları için siz uyurken bile satış yapabilmesi,
 • Basılı yayın olmadıkları için matbaa masrafı, depolama, kargo, ulaştırma gibi masrafları olmaması,
 • Kâğıt kullanımı olmadığından ağaç kesimine sebep olmaması,
 • Basılı yayın olmadıkları için herbir güncelleme gerektiğinde, tekrar tekrar yüklü masraf çıkarmaması ve uzun mesai harcatmaması,
 • Siz internetten kaldırmak istemediğiniz sürece nesilden nesile, uzun yıllarca yayında kalacak olması,
 • Kişiye prestij, otorite ve ün kazandırması,
 • Hiçbir yayınevi yetkilisinin şımarık ve sizi küçümseyen tavırlarına maruz kalınmayacak olması,

…gibi başlıklar e-kitap sahibi olmanın başlıca avantajları olarak sıralanabilir.

Çağı Yakala

Günümüz okuyucuları ve çevrecilerin büyük bir kısmı ağaç kesimine engel olmak için basılı yayınlara karşı çıkıyor. Sen de çağı yakala!

Prestij Sağla

Bilinirliğini arttırmak ve konunda kendini bir uzman olarak konumlandırmaya başlamak için en iyi yol e-kitaptır. Sen de prestij sağla!

Keyfini Sür

Sana ait olan kitapla tanıdığın, tanımadığın binlerce insana ulaşmanın; onların zihninde ve yaşamında kalıcı etki bırakmanın hazzını yaşa!

Kazanç Sağla

E-ticarette büyük kazancın e-kitaplarla sağlandığını ve bu kazancın az sayıdaki kişiye gittiğini unutma, sen de pastadan payını al ve kazanç sağla!

e-kitapla para kazanmak

Kimler E-kitap Sahibi Olabilir?

İsteyen herkes bir ya da birden fazla e-kitap sahibi olabilir.

Şöyle düşünün; Eksiden yazılı medya belli başlı kurumların elindeydi değil mi? Dolayısıyla, sadece onların haber ettikleri olayları okur, onların pofpofladıkları kişileri adam zanneder, sövdükleri kişileri tukaka sanırdık ama internetin gelişimiyle zamanın ruhu öyle bir değişti ki; artık o kurumlar dışında internette yüzlerce haber kaynağı türedi ve şimdi konuları daha geniş bir kitlenin ele alış sebebiyle okuyucu kesim de olaylara artık çok daha geniş bir yelpazeden bakabilir hale geldi.

Haber siteleri bir kenara, halktan sıradan insanların oluşturdukları kendi sosyal medya alanları öyle ilerlemiş düzeydeki, yazılı ya da görsel medyada hiç yer almayan ama çok önem arz eden pek çok konuyu bu sıradan insanların sayfaları vasıtasıyla öğrenir olduk. Paylaşımlarla bir çığ gibi büyüyerek yayılan bilgi ve olaylar bugün yarın yani kısa sürede, neredeyse tüm internet kullanıcılarının gözü önüne geliyor.

Yani;

İnternet, siz dahil milyonlarca insana kendi platformunu özgürce oluşturabileceği büyük bir imkan veriyor.

 

Konjonktürü daha iyi anlayabilmeniz için ilginizi hayli çekecek bir örnek verelim;

Blog/Vlog açmış insanları düşünün. Bu insanların çoğu ticari kaygıları olmadan, kendi kişisel hobilerine yönelik paylaşım yapmaktalardı ve asıl planları internetten şöhret/para kazanmak olmadığı halde birçoğu öyle bir seviyeye gelmiş durumdaki profesyonel reklam ajansları ve reklam yayınlayıcılarından daha başarılı hale gelmiş durumdalar. Ülkemizde bu duruma örnek olabilecek pek çok blogger/Youtuber var ama ilk aklımıza gelen örnek olarak size, makyaj ve kozmetik bloğu sahibi Sebi Bebi’den azıcık bahsedelim.

Bloğunda ve kendi Youtube kanalında yaptığı makyaj, saç, kişisel bakım ve benzer konularda paylaşım yapan Sebi Bebi rumuzlu Sebile Hanım’ın sadece Youtube kanalında yaklaşık 1,5 Milyon abonesi var. Abone ol butonuna tıklamamış ama videolarını düzenli izleyen kişileri de ekleyecek olursanız tahminimizce abone sayısından 4 katı sayıda izleyicisi var. Müthiş bir rakam! Her videosunun altına yapılan yüzlerce yorumu ve bu yorumların Sebi’den fikir almaya yönelik sorular olduğunu da hesaba katacak olursanız tüm bunlar şu demek oluyor; Sebi Bebi kozmetik, makyaj ve kişisel bakım konularında halk tarafından bir EKOL olarak kabul ediliyor ve Sebi Bebi bu ünvanı almak için her hangi bir kurumdan ya da kozmetik üreticilerinden izin almadı. O sadece, bir hobisini internet yoluyla insanlarla paylaştı ve beğenildiği oranda kabul gördü. KENDİ MEDYASINI KENDİ YARATTI! Dünyaca ünlü kozmetik üreticilerinin Türkiye temsilcileri, Sebi Bebi’nin videolarında kendi ürünlerini de tanıtması için Sebi’nin kapısında sıraya girmiş haldeler. Yani kendisi internetten para kazanmak konusunda bir hayli ileri seviyede. Sebi’nin kendi kalemiyle anlattığı başlangıç hikayesi şöyle;

Çocukluğumdan beri el becerilerim iyi olduğundan güzellikle ilgili konularda kendimi geliştirdim. Makyaj konusunda geliştirdiğim tecrübelerimi bu sektörde daha ileriye taşıdım. Sosyal Medya Bloggerlık ve Youtube’un yükselişte olduğu dönemde arkadaşlarımın eksik olduğu ve benden öğrendiği ya da yardım almak istediği bilgileri daha fazla kişiye ulaştırmak için bir 05.03.2011 tarihinde ilk blogumu açtım ve ebru desenli ojelerimi paylaştım. Ancak kendi videom olmadığı için bir başka yabancı youtuber’ın videosunu paylaştım. Daha sonra Türkçe içerik eksiği olduğundan anlaşılabilmesi adına kendi videomu 25.03.2011 tarihinde Youtube’a koydum ve ilk kanalımı açtım.

Düşünün lütfen; nereden nereye!

Hâlâ daha ‘Kendi kitabının sahibi olmakla bunların ne ilgisi var?’ diyorsanız açıklamaya devam edelim;

Eskiden kimin kitabının yayınlanacağına, belli başlı yayınevlerinin üst düzey yetkilileri karar verirdi. Kendilerine götürülen kitapların çoğunu beğenmez ve red ederlerdi. Yazma tutkusunda olan pek çok insanda çok ciddi heves ve gönül kırıklıklarına sebep oldukları gerçeği maalesef günümüzde de devam etmekte ama internet isimli bu nimet, siz dahil milyonlarca insana kendi platformunu özgürce oluşturabileceği büyük bir imkan veriyor ve artık kimse yayınevlerine gebe kalmak zorunda değil.

Siz de Sebi Bebi gibi kendi atılımınızı yaparak internetten para ve prestij kazanma konusunda şu an öngördüğünüzden çok daha büyük ve şaşırtıcı başarılar elde edebilirsiniz. KENDİ ALANINIZI KENDİNİZ YARATABİLİRSİNİZ!

Ayrıca; Artık hiç kimseden gerçek bir yazar olup olmadığınız hakkında onay almak, eleştiri dinlemek ve bu eleştirileri dikkate almak zorunda değilsiniz. Hatta yazmak, yazmayı sevmek zorunda bile değilsiniz. Bu ilginç detayın açıklamasını birazdan ele alacağımız ‘E-kitap sahibi olabilecek kişilerin profilleri’ başlıklı kısımda göreceksiniz.

E-kitap Sahibi Olabilecek Kişilerin Profilleri

a) Bildiklerini, düşüncelerini, tespitlerini başkalarıyla paylaşma tutkusundaki yazar kişiler,

b) Hiç kitap yazmamış ama bir e-kitapla internetten para ve manevi fayda kazanmak isteyen kişiler,

c) Prestij amaçlı veya mesleki branşında otoritesini artırmak isteyen ya da diğer sebeplerle kitap sahibi olmak isteyenler.

Bu üç profili detaylandıralım;

a) Bildiklerini, düşüncelerini, tespitlerini başkalarıyla paylaşma tutkusundaki yazar kişiler

Kitabınızı/denemelerinizi yayınevlerine götürmeye cesaret edememişseniz ya da götürmüş olsanız da aldığınız cevap bir Bab-ı Ali klasiği olmuş ise hiç dertlenmeyin. Baştan beri anlatmaya çalıştığımız gibi; bu tutkunuzu yakın çevreniz dışına taşıyarak, eserinizi daha büyük bir kitleyle paylaşmak için hiçbir yayın evinin onayına ihtiyacınız yok. Onay almanız ve kabul görmeniz gereken tek makam okuyucularınızın kalbi olmalı. Kalplerde kazanacağınız bu sevginin derecesini de onlara eserinizi sunmadan bilemezsiniz. Önce eserinizi sunmalı, eseri tanıtan web sayfanızı oluşturmalı ve ek olarak sosyal medyayı iyi kullanmalısınız. E-kitap nasıl hazırlanır ve diğer yan unsurlar nasıl oluşturulur gibi teknik konuların tamamını sizin için biz üstleniyoruz. Sizin aklınızı yormanız gereken tek şey; başlamaya karar vermek. Hepsi bu!

Üretim aşamasında verilmesi gereken tüm emek ve mesai bizde, yayın hakkı ve telif hakkı tamamen sizde. Tüm bunların özetini sayfanın en altında paket halinde göreceksiniz. İnceleyeceğiniz paket; Kendin Yaz Paketi-1

b) Hiç kitap yazmamış ama bir e-kitapla internetten para ve manevi fayda kazanmak isteyen kişiler

E-kitap sahibi olmanın avantajlarını sıralarken, internet üzerinden yapılan ticarette yani e-ticarette günümüzde dönen paranın büyük kısmının e-kitaplarla sağlandığından bahsetmiştik. Şimdi bunu biraz daha açıp, detaylandıralım.

E-kitapla internetten yüklü paralar kazanmak mümkündür ama bir e-kitap vasıtasıyla ciddi rakamlardan oluşan ve sürekliliği de olan bir gelir kaynağı oluşturabilmeniz için ilk etapta roman, şiir vs türü kitaplar yerine Know-How türü kitaplar yaratmayı düşünmelisiniz. Çünkü Know-How türü kitapların satış rakamları kendi piyasasında ortalama 50TL ile 250TL arasında rahatlıkla alıcı bulmaktadır.

Know-How türü kitapları size şöyle tanımlayalım; Bil yap/ Nasıl yapıldığını bil-öğren olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu tür,  okuyucusunun belli bir amaca ulaşması için neleri, nasıl yapması gerektiğini öğreten, kılavuz niteliğindeki kitapları kapsar. İstenilen amaca ulaşmak için yapılması gerekenler adım adım sıralı bir indeks halinde ve o indekse uygun alt başlıklarla ilerler. Özel metot ve tüyolar, bilimsel/yarı bilimsel ve ampirik(tecrübeyle-yaşayarak öğrenilen) bilgiler okuyucusuna aktarılır ve okuyucunun ihtiyacına yönelik fayda sağlaması amaçlanır. Örnekleri için e-kitap evimizdeki ürünlere buraya tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Göreceğiniz kimi konular size, kaba tabiriyle tırıvırı işler gibi görünebilir. Örneğin; Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Yolları Kitabı… Şahsen bu işin kamera arkasına ilk giriş yaptığımızda biz de ‘Yahu eski sevgiliyi geri kazanmak için kitap mı olur, bunu kim ne yapsın arkadaş!’ demişliğimiz vardır ancak kısa bir süre sonra gördük ki; zamanında tiye aldığımız bu kitap, e-kitap dünyasında en çok satan ve sahibine çok ciddi gelir kazandıran kitaplardan biridir.

Yani, internet dünyası tek bir bireyin mantığı ve fikriyle dönmüyor. Çok büyük bir kitleye hitap ediyor ve kaç kişinin neye, hangi bilgiye ihtiyaç duyacağı birçok insan için sürpriz olabiliyor.

Bir başka örnek; Aşk Büyüleri kitabı…

Bu kitabın tanıtımını yaptığımız sayfada ‘E-Kitap Dünyası olarak büyü-hurafe sevmeyiz…..’ diyerek söze başlıyoruz ama gelin görün ki kitap yok satıyor. Çünkü toplum yapımızda, gelenek ve göreneklerde bu tür işler büyük bir kesim tarafından çok ilgi görüyor. Biz de ‘Buyurun, çok istiyorsanız işte kitap burada’ diyerek okuyucusuyla kitabı buluşturma vazifemizi yerine getiriyoruz.

Özetle şunu demek istiyoruz ki; önyargılı olmayın çünkü sahibi olacağınız bir e-kitapla hiç umulmadık raytingler ve gelirler elde edebilir, internet üzerinden 7/24 satışta olan e-kitabınızla uykunuzda bile para kazanmanın keyfini sürebilirsiniz.

e-kitapla para kazanma hazzı

Size ‘Sabahın dördünde internetin başına geçip kredi kartınızla Posta Güvercini Yetiştiriciliği kitabı alır mısınız?’ desek cevabınız büyük ihtimalle ‘Hayır’ olur ama şunu da ekleyelim; mesaimize başladığımız ve bilgisayarlarımızın başına geçtiğimiz çoğu sabah satış raporlarını incelediğimizde gördüğümüz manzara aynen öyle oluyor. Bu durum bizim bünyemizde olan ya da olmayan pek çok e-kitap için geçerli. Bunlarla ilgili anlatılacak daha çokça sözümüz var ama özete gelecek olursak;

Siz de e-kitapla internetten para kazanmak ve kayda değer bir gelir kaynağı oluşturmak için Know-How türü e-kitapların gücünden faydalanabilirsiniz.

Seçeceğiniz konuda kendiniz yazabiliyorsanız siz, yazma yeteneğim ve o konuda bilgi birikimim yok diyorsanız E-Kitap Dünyası Ar-GE Ekibi olarak bunu sizin için biz yapabiliriz. Maddi gelirin yanı sıra prestijim de olsun derseniz kitabınızı kendi adınızla yayınlayabilirsiniz ya da duruma ve tercihinize göre rumuz kullanabilirsiniz. E-kitap nasıl yazılır ve diğer yan unsurlar nasıl oluşturulur gibi teknik konuların tamamını biz üstleniyoruz. Sizin aklınızı yormanız gereken tek şey; başlamaya karar vermek. Hepsi bu!

Üretim aşamasında verilmesi gereken tüm emek ve mesai bizde, yayın hakkı ve telif hakkı tamamen sizde. Tüm bunların özetini sayfanın en altında paket halinde göreceksiniz. İnceleyeceğiniz paketler; Kendin Yaz Paketi-2 ve Biz Yazalım Paketi

c) Prestij amaçlı veya mesleki branşında otoritesini artırmak isteyen ya da diğer sebeplerle kitap sahibi olmak isteyenler

Aşağıdaki örneklerle sınırlı kalmamak kaydıyla;

 • Çalışmalarını şirket eğitimlerinde kullanmak, kaynak materyal oluşturmak, çalıştığı sektördeki birikimlerini ve başarı hikayelerini paylaşmak, şirket çalışanlarına bir tıkla kitabını ulaştırmak ve hediye etmek isteyen tüm iş sahipleri, profesyoneller ve serbest çalışanlar,
 • Çalışmalarını eğitim programlarında kullanmak isteyen tüm eğitimci, danışman, koç ve akademisyenler,
 • Hâli hazırda bir yayın organında yazmakta olduğu köşe yazılarını tek bir e-kitapta toplamak isteyenler,
 • Anılarını derlemek isteyen tüm hatırat, günce ve not sahipleri,

Yani yazdıklarını paylaşmak isteyen herkes…

Diğer profillerdeki kişilere de dediğimiz gibi; E-book nasıl yapılır ve destekleyici yan unsurlar nasıl oluşturulur gibi teknik konuların tamamını biz üstleniyoruz. Sizin aklınızı yormanız gereken tek şey; başlamaya karar vermek. Hepsi bu!

Üretim aşamasında verilmesi gereken tüm emek ve mesai bizde, yayın hakkı ve telif hakkı tamamen sizde. Tüm bunların özetini sayfanın en altında paket halinde göreceksiniz. İnceleyeceğiniz paket; Kendin Yaz Paketi-1

E-kitapla internetten para kazanmak için acele etmelisiniz

Bunu a ve c gurubunda olanlara değil, b gurubunda olan Know-How türü kitap sahibi olmak isteyenlere söylüyoruz. Nedenini açıklayalım;

Hatırlarsanız Know-How türü kitaplar okuyucusunun ihtiyacına yönelik bilgiler barındırıyordu. Okuyucular bu kitaplara ulaşmak için Google gibi arama motorlarına belli başlı bazı kelime ve kelime öbekleri yazarlar. Yazdıkları o kelime öbekleri sonucunda Google’ın sunduğu sayfalar içerisinde üst sırada çıkmak satışları bir hayli arttırır. Üst sıralarda çıkmak için ise Google gibi arama motorlarına rakiplerinizden daha önce kayıt olmanız gerekir. Bu teknik kısımları sizin adınıza biz halledeceğiz ama yine de olayı daha iyi anlayabilmeniz için bir örnek verelim.

Bu örnekte size çok saçma gelebilecek bir kitaptan söz edeceğiz. Çünkü saçma bulacağınız bu kitap internette yok satıyor! Örnek olması için seçtiğimiz bu kitap; Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Yolları isimli kitap. Bu e-kitabın hitap ettiği kesim; sevgilisiyle ayrılmış ama onu hala seven ve geri dönmesini isteyen kadınlardır. Bu kadınlar dertlerine çare bulmak için Google’a genellikle şunları yazarlar;

“eski sevgiliyi geri kazanma yolları, eski sevgiliyi geri döndürme, eski sevgiliyi geri döndürme yolları…”

Yazdıkları bu kelime öbeklerinden sonra Google onlara bir sürü sayfa sunar ve en üstte olan sayfalar her zaman müşteriyi kapar. Bu e-kitabın birkaç eşdeğer rakibi olmasına rağmen en çok satan kitap olmasının sebebi; Google’da üst sırada yer almasındandır. Peki bu e-kitap bunu nasıl başarmıştır? Tabi ki bu konuda piyasaya sürülen ilk kitap olmasıyla başarmıştır. Google bu konuda ilk olarak onu tanıdığı için onu üst sıraya yerleştirmiş ve yukarıdaki kelime öbeklerine benzer tüm aramalarda da okuyucuyu yine bu e-kitabın sayfasına yönlendirmektedir. Kiminde 1. Sırada kiminde 2 ve 3 kimi aramalarda da 5nci, 6ncı sırada gösterir ama çoğunlukla en üst sırada gösterir.

google'ı bekletme

İşte size de bu yüzden e-kitap işinde acele etmeniz gerektiğini söylüyoruz.

Sıralamanız ne kadar yukarıda olursa e-kitapla internetten para kazanma oranınız da o derece yüksek olacak!

Arama motorlarının e-kitabınıza en üst sırada yer vermesi sadece bu detaya bağlı değil, daha başka detaylar da var ama en önemli etkenlerden biri yukarıda yazdığımızdır. Teknik konulara burada daha fazla girmeyi gereksiz buluyoruz çünkü uzmanlık ve deneyim isteyen tüm bu konuları sizin adınıza biz halledeceğiz.

Sizin yapmanız gereken tek şey;

e-kitapla internetten para kazanma fikrine kendinizi alıştırmanız, e-kitap sahibi olmaya bir adım atmanız ve son olarak da yaşayacağınız hazzın ve kazanacağınız paranın tadını çıkarmanız.

Hepsi bu!

Benim de bir e-kitabım olsun paketleri